- Zwierzę żyje kilkanaście lat – przez ten czas musisz zapewnić mu wszystko, czego będzie potrzebowało
- Pamiętaj o profilaktyce – każde zwierzę musi być regularnie szczepione, odrobaczane, badane – te zabiegi wymagają systematyczności, czasem cierpliwości i sprytu właściciela (zwierzęta też nie lubią chodzić do swoich lekarzy!), a także pieniędzy
- Codzienne spacery – zwierzę, nawet to, które na co dzień chodzi „luzem” po ogrodzie, potrzebuje spacerów. Spacer musi być codziennie (!) bez względu na samopoczucie i inne obowiązki właściciela. Weź to pod uwagę, bo ma on duże znaczenie dla zwierzaka. Na spacer nie tylko wychodzi się po to, by piesek załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, spacer jest mu potrzebny także dla zdrowia, zachowania kondycji, socjalizacji z innymi psami. Niektóre rasy muszą się „wybiegać”, a więc jeden spacer dziennie musi być dłuższy i dać psu możliwość swobodnego biegania.
- Zwierzę choruje – choroby zdarzają się różne, a pielęgnacja chorego zwierzęcia wymaga od właściciela cierpliwości, systematyczności i czasami wielu zabiegów. Leczenie jest kosztowne. Odwlekanie wizyty u weterynarza może się skończyć dla zwierzaka tragicznie, bo u zwierząt choroby rozwijają się bardzo szybko.
- Zwierzę musi być sobą – musisz pozwolić zwierzakowi na bycie po prostu zwierzęciem. Pies, kot, czy chomik mają swoje zwyczaje i potrzeby – Ty musisz umieć je zrozumieć i pozwolić na ich spełnianie. Musisz liczyć się z tym, że gdy np. pies pije wodę, to może ją rozchlapać i jest to zupełnie normalne.
- Każdy potrzebuje poczucia miłości i bezpieczeństwa – zwierzę też. Nie wystarczy napełnić mu miski i zapewnić spacer, by czuło się dobrze razem z Tobą. Ważne są gesty i domowa atmosfera (zwierzęta doskonale wyczuwają napięcie i humory właścicieli). Wszystko to odbija się na zdrowiu i kondycji zwierzaka.
Nikt nie jest doskonały – ta prawda odnosi się do ludzi i do zwierząt. Wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Warto jednak dobrze przemyśleć podane wyżej problemy. Z czasem mogą bowiem stać się tak uciążliwe, że zwierzę zaczyna po prostu przeszkadzać.
Warto korzystać z pomocy sąsiadów, hotelików dla zwierząt, znajomych, albo zatrudnić kogoś do pomocy, kto w razie potrzeby pomoże w opiece nad pupilem.
Opieka nad zwierzęciem to nie tylko obowiązki – to także przyjemność i wielkie uczucia, których nie mogą doznać ci, którzy zwierząt nie mają. Zwierzę wspomaga także zdrowie właściciela, dzięki spacerom i aktywności na świeżym powietrzu, człowiek ma zapewniony odpoczynek dla mięśni i psychiki, a jak dowodzi nauka, domowe zwierzęta mają także antydepresyjne „działanie” i wpływają na rozwój i wychowanie dzieci – oczywiście, gdy proces ten przebiega prawidłowo.
Opieka nad zwierzęciem wymaga jednak od właściciela odpowiedzialności, a nawet posiadania pewnych cech charakteru. Zwierzę nie zmusimy do zmiany przyzwyczajeń, nie zawsze nas posłucha, czasem się obrazi, zechce się bawić wtedy, gdy ono będzie miało na to ochotę itd. – i to też trzeba zrozumieć.
Jeśli chcemy sprawdzić samych siebie, czy na pewno nadajemy się na właściciela, najprostszym sposobem będzie pomoc innym w opiece nad zwierzakiem, najlepiej regularna, by sprawdzić naszą cierpliwość i skłonność do poświęceń bez względu na porę, pogodę i własne humory. Możesz np. zaopiekować się w czasie wakacji lub ferii psem sąsiada, zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt itd. W ten sposób praktycznie sprawdzisz swoje możliwości i nauczysz się jak opiekować się czworonogiem. Poznasz też zwyczaje i potrzeby zwierząt, a bez tej wiedzy trudno być dobrym właścicielem.