

W dniu 16.02.2023 r. została zawarta umowa pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów a Rzeszowskim Stowarzyszeniem
Ochrony Zwierząt na dokarmianie kotów wolno żyjących w miejscach publicznych, na terenie miasta Rzeszowa.
Dokarmianie prowadzone będzie w miejscu bytowania zwierząt lub w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca bytowania.
Karmiciel kotów może starać się o przyznanie darmowej karmy w celu dokarmiania kotów wolno żyjących.
Zapisy odbywają się telefonicznie pod nr tel. 17 742 11 09 w godzinach 8-14 do 15 dnia każdego miesiąca.
Karma przyznawana jest dla Karmiciela kotów, który dokarmia nie mniej niż 4 koty w miesiącach styczeń – kwiecień, wrzesień – grudzień 2023 r.
O przyznaniu karmy i terminie jej odbioru Karmiciel kotów powiadomiony zostanie telefonicznie na podany nr telefonu.
Karmiciel kotów zobowiązany jest do odbioru osobistego ilości przydzielonej karmy i potwierdzenie jej odbioru w protokole zdawczo – odbiorczym.
Więcej informacji można uzyskać telefoniczne pod nr tel. 17 742 11 09 w godzinach 8- 14.
Opis | ||
![]() |
Wniosek opiekuna kotów o przydział karmy na dokarmianie kotów wolno żyących.doc | pobierz |

Pomoc kotom wolno żyjącym w 2021r.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt w roku 2021 realizowało umowę nr: GK-K.7031.7.1.2020 zawartą w dniu 26 lutego 2021 r. z Gminą Miasto Rzeszów na dokarmianie kotów wolno żyjących na terenie miasta Rzeszowa. W okresie tym Stowarzyszenie przyjmowało zgłoszenia od wszystkich osób chętnych dokarmiających koty wolno żyjące na terenie Rzeszowa tzw. „Karmicieli”. W roku 2021 zgłosiło się 14 osób, które dokarmiały kolonie kotów w miejscach ich występowania. Łączna liczba dokarmianych kotów w 2021r wyniosła 171 kotów.
Urząd Miasta Rzeszowa przeznaczył na ten cel w 2021r. kwotę w wysokości 3 750,00zł w dwóch transzach (wiosna -jesień)
Ponadto w roku 2021 Stowarzyszenie prowadziło dodatkowe działania, mające na celu wsparcie kotów wolno żyjących na terenie wyłącznie naszego miasta. Obejmowały one przekazanie karmy tzw. „Karmicielom” w ilości 772 kg o łącznej wartości 5 832,00 zł
W grudniu 2021 w związku z brakiem środków miejskich na przeprowadzanie kastracji kotów wolno żyjących na terenie miasta Rzeszów, Stowarzyszenie podpisało porozumienie z lecznicami realizującymi ten program w celu sfinansowania zabiegów. Stowarzyszenie uważa, że realizacja programu kastracji kotów wolno żyjących jest bardzo ważnym działaniem, mającym na celu ograniczenie populacji tych zwierząt. W miesiącu grudniu w ramach podpisanej umowy z lecznicami weterynaryjnymi Stowarzyszenie sfinansowało 71 zabiegów sterylizacji kotów wolno żyjących z czego 60 zabiegów wykonano u kocic.
Wartość wykonanych zabiegów wyniosła 5 350,00zł
Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia wyłapywali koty wolno żyjące w celu ich kastracji. W roku 2021 wyłapano i wypuszczono po kastracji w miejscu bytowania 30 kotów, z czego 14 było przetrzymywanych po zabiegu w miejscach zapewnianych przez Stowarzyszenie. Powyższa sterylizacja tych zwierząt została wykonana na koszt Gminy Miejskiej Rzeszów.
Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt nie ogranicza się wyłącznie do niesienia pomocy kotom wolno żyjącym występującym wyłącznie na terenie miasta Rzeszowa. Stowarzyszenie dostrzega duże problemy w niesieniu pomocy tym zwierzętom na terenie małych miast oraz obszarów wiejskich. Dlatego od lat współpracujemy z organizacjami pro-zwierzęcymi, które dokarmiają koty wolno żyjące na terenie Podkarpacia, m.in. w Przemyślu i okolicach, Nowej Dębie, na terenie Bieszczad, Niska, itd.
W roku 2021 przekazaliśmy kotom wolno żyjącym 3 456,00 kg karmy suchej oraz mokrej (puszki) o łącznej wartości 48 418,00 zł .
Powyższa informacja dotyczy wyłącznie kotów wolno żyjących, które sa zaewidencjonowane w dokumentacji Stowarzyszenia.

Panda, przychodnia weterynaryjna, al. Wyzwolenia 11
17 863 65 48, 601 924 534
Gepard, gabinet weterynaryjny, al. Rejtana 33
607 208 500, 17 857 76 60
Bardzo nas cieszy, że na terenie miasta Rzeszów kontynuowany jest program kastracji kotów wolno żyjących, gdyż jest to jedyny skuteczny sposób ograniczania populacji tych zwierząt. Przypominamy, że klatkę pułapkę można wypożyczyć w schronisku Kundelek, wcześniej należy skontaktować się z numerem 17 742 11 09, żeby upewnić się, że klatka jest dostępna.


w środowisku człowieka, będące stałym elementem ekosystemu, żyjące niezależnie od człowieka lub przy jego wsparciu, urodzone na wolności, mające możliwość swobodnego rozwoju
i swobodnego bytu.
„KOT WOLNO ŻYJĄCY”, „MIEJSKI”?
Od dawna w słowniku osób zajmujących się zwierzętami funkcjonuje pojęcie „kotów wolno żyjących” jednak niewiele osób kolokwialnie mówiąc wie z czym to się je…
Kot wolno żyjący z wyglądu niemal niczym nie różni się od swojego brata kota domowego. Różnice polegają jednak na czymś innym niż tylko powierzchowność. Kot wolno żyjący inaczej nazywany „miejskim”, „wolno bytującym” lub „dzikim” jest zwierzęciem urodzonym na wolności (nie ma znaczenia, czy jest to miasto, wieś czy też ogródki działkowe itd.). Nieskrępowany ludzkimi zwyczajami uczy się życia bez człowieka rozumianego jako właściciel. Instynktowne starania kota polegają na znalezieniu miejsca, w którym byłoby dość jedzenia, aby wyżywić siebie , a w przypadku kocicy przyszłą kocią rodzinę. Mimo, że kot jest zwierzęciem łownym i sam potrafi przetrwać bez człowieka, łatwiej jest mu przyjść na gotowe (jedzenie). Ulubionym, odwiedzanym z regularnością biologicznego zegara miejscem staje się okolica domu człowieka. Pierwszego, który dokarmi kota. Dokarmiający często nie zdaje sobie sprawy, że samo dokarmianie kotów jest dopiero pierwszym krokiem w udzielaniu pomocy tym zwierzętom. I tak, chcąc nie chcąc człowiek ten bierze częściową odpowiedzialność za los kota. Jeżeli jest świadomym karmicielem kotów, to natychmiast złapie, wysterylizuje i wypuści kota tam gdzie go złapał. W ten prosty sposób zapobiegnie rozmnażaniu się zwierząt, które dokarmia. Osoba która koncentruje się jedynie na dokarmianiu kotów w niedługim czasie odkrywa że jest ich coraz więcej, a pod dom przychodzą także kocięta i kolejne kocięta, i następne. Dokarmianie staje się wtedy tak uciążliwym obowiązkiem, że człowiekowi nie starcza już sił, czasu i środków na dokarmianie tak dużej ilości kotów. Wtedy, dzwoni do schroniska bądź Organizacji prozwierzęcych i prosi o pomoc…
