Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt podpisało petycję w zakresie ochrony kotów wolno żyjących.
Zwracamy się z prośbą o pomoc oraz promocję Petycji ws ochrony dzikich kotów na działkach. Koty wolnożyjące na działkach są pod ścisłą ochroną prawa, co doskonale wiemy, niestety wielu członków PZD nie akceptuje takiego stanu rzeczy. Na terenach działek dochodzi do okrutnych aktów przemocy wobec kotów, a osoby dokarmiające koty są prześladowane, szykanowane i zastraszane. PZD, które jako cel statutowy ma ochronę przyrody, nie robi zupełnie nic, dając ciche przyzwolenie na mordowane kotów na swoich terenach. Organizacje wielokrotnie mają związane ręce, gdyż dowodów brak. Petycja jest jednym z elementów walki, którą zdecydowaliśmy się podjąć.
Jeszcze więcej obszernych informacji na stronie: http://www.koteria.org.pl/tnr.
Zostań opiekunem kotów wolno żyjących
Potrzebujemy ludzi pełnych serca i odwagi , którzy aktywnie i bezinteresownie włączą się do pomocy kotom wolno żyjącym. Mile widziane osoby zmotoryzowane. Kontakt w biurze stowarzyszenia.
Program pomocy kotom wolno żyjącym.
1. Sterylizacja to najskuteczniejszy humanitarny sposób zredukowania populacji kotów wolno żyjących. Koszt zabiegów pokrywa Urząd Miasta Rzeszowa. To przedsięwzięcie jest pionierskim osiągnięciem w skali naszego kraju i stanowi jedną ze skutecznych inicjatyw Zarządu RSOZ. Dzięki kilkunastoletnim obserwacjom skutków w/w zabiegów można zauważyć spadek populacji osiedlowych kotów. Poddanie sterylizacji całych kolonii kotów ogranicza w sposób znaczny napływ nowych osobników. Olbrzymią zasługę w toku realizacji zabiegów mają społeczni opiekunowie - karmiciele, którzy z osobistym zaangażowaniem służą tej ważnej sprawie.
Aby poddać koty zabiegowi sterylizacji należy:
- Ustalić termin operacji z Gabinetem Weterynaryjnym:
1. Gabinet weterynaryjny "Panda" w Rzeszowie al. Wyzwolenia 11
Tel. 601 924 554
2. Gabinet Weterynaryjny Gepard ul. Rejtana 33
Tel. 607 208 500
- Wypożyczyć klatę pułapkę tel. 17 742 11 09
- Odebrać kota po sterylizacji, przetrzymać przez 1-2 dni i wypuścić do środowiska - tam, gdzie był złapany.
Pamiętać należy o wysterylizowaniu całej kolonii - tylko wtedy można osiągnąć zamierzony cel, jakim jest ochrona kotów wolno żyjących.
2. Dokarmianie.
Karmicielki - opiekunki, które dokarmiają koty wolno żyjące, a zarazem poddają je zabiegom sterylizacji mogą pisemnie zwrócić się do RSOZ o pomoc finansową na zakup karmy dla kotów.
3. Refundacja kosztów leczenia kotów wolno żyjących .
Leczenie kotów wolno żyjących jest uzależnione od stopnia ich oswojenia. Koty te mają ograniczone zaufanie do ludzi i często tylko opiekunka - karmicielka, która je dokarmia ma możliwość złapania kota i udzielenia mu pomocy. RSOZ w miarę swoich możliwości finansowych, pokrywa w części koszty związane z leczeniem tych zwierząt.