Jesteś tutaj:
Dodano 2016-11-20 10:11:12 przez RSOZ Rzeszów
Sejm przyjął nowelizację ustawy, która pozwala na wprowadzenie do programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi innych zapisów zapobiegających bezdomności zwierząt niż dotychczasowe. Oprócz otwarcia katalogu działań, jakie gmina może na podstawie programu podjąć (co już samo byłoby wystarczające) wprowadzono też zapis, który wprost pozwala gminom na dodanie finansowanie zabiegów kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich.
Artykuł.
Dodano 2016-11-20 10:08:58 przez RSOZ Rzeszów
W przypadku sprawy o zoofilię, jak również kilku innych, o których wiemy, wszystkim się śpieszyło do ukarania sprawcy, ale zapomniano o dalszym losie zwierzęcia.
Chociaż w przypadku skazania za znęcanie się nad zwierzętami sądy mają orzekać przepadek zwierzęcia, częste jest zapominanie o tym... W wyniku czego zwierzę, ofiara znęcania się, wraca do dotychczasowego właściciela.
RSOZ nie dopuści, aby w tym przypadku pies powrócił do dotychczasowego właściciela.
Do Sąd Rejonowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia.
Dodano 2016-11-05 18:43:03 przez RSOZ Rzeszów
Do pierwszego czytania został skierowany nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zmiany, jakie wprowadza:
1. Zmiana zakresu zadania własnego gminy z "wyłapywanie i opieka nad zwierzętami bezdomnymi" na "zapobieganie bezdomności i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie"
2. Otwarcie listy działań, jakie może zawierać uchwała, tzn. umożliwienie gminom wpisywanie do programów opieki nad zwierzętami różnych innych działań niż tylko te wymienione w art. 11a ust. 2.
3. Umożliwienie gminom przyjęcia planu sterylizacji lub kastracji zwierząt "przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają".
Co to zmieni? Niewiele, a właściwie nic.
Ad. 1. Zapobieganie bezdomności zwierząt już jest zadaniem własnym gminy określonym w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminie. Zawarcie tego zadania w ustawie o ochronie zwierząt jest więc powtórzeniem. Można się zastanawiać, czy jest to przeniesienie akcentu z gospodarki komunalnej na ochronę zwierząt w odniesieniu do humanitarnej kontroli populacji zwierząt bezdomnych, ale jest to wątpliwe, skoro odniesienie do zapobiegania bezdomności zwierząt w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminie pozostaje. Co ma na celu ten zabieg? Trudno stwierdzić.
Ad. 2. Zmiana ta oznacza, że te gminy, które robiły coś ponad program, będą mogły robić to nadal - tym razem legalnie, a te, które nie robiły, nie muszą nadal niczego robić.
Ad. 3. Niektórzy mylnie dostrzegają w tym punkcie nakaz sterylizacji lub kastracji zwierząt właścicielskich, podczas gdy jest to tylko wskazanie, że gmina może ale nie musi taki plan wprowadzić. We fragmencie dotyczącym poszanowania praw właścicieli chodzi zapewne o to, że plan taki nie może nakazywać sterylizacji lub kastracji zwierząt właścicielskich.
Bardzo istotny w tym projekcie jest brak upoważnienia ustawowego do obowiązkowego znakowania zwierząt domowych, co jest zabiegiem znacznie ograniczającym bezdomność zwierząt poprzez łatwiejsze identyfikowanie właścicieli znalezionych zwierząt. Brak ten jest dość zaskakujący, skoro projekt ten ma na celu poprawę aspektu zapobiegawczego w działaniach gmin.
Nadal przyjęcie uchwały nie oznacza, że gmina uchwałę będzie realizować. Nadal nieprzyjęcie uchwały nie wiąże się za jakimikolwiek konsekwencjami dla Rady Gminy/Miasta.
Dodano 2016-10-19 18:50:21 przez RSOZ Rzeszów
15 października odwiedziliśmy galerię handlową Nowy Świat podczas imprezy Świat Zwierząt. Odwiedzającym pokazywaliśmy zdjęcia naszych podopiecznych, a także przyprowadziliśmy Puszka i Pusię, którzy szukają nowego domu.
W tym dniu zbieraliśmy również darowizny finansowe i rzeczowe dla zwierząt bezdomnych. Przekazano nam 72 kg karmy oraz 312 zł, które bardzo się przydadzą.
Dziękujemy za pomoc wolontariuszkom: Marii, Ani i Ewie za pomoc.