09 sierpnia 2016 r. w Dzienniku Gazeta Prawna pojawił się krótki tekst o dbaniu o koty wolno żyjące. Można tam przeczytać:
"Zatem koty miejskie nie powinny trafiać do schronisk dla bezdomnych zwierząt. Nie należy ich także na siłę oswajać i zabierać do mieszkań."
Z powyższymi zachowaniami spotykamy się w ostatnich czasach dość często. Kocięta są zabierane z terenów miejskich, chociaż prawdopodobnie są pod opieką matki, która się oddaliła w poszukiwaniu pożywienia lub przenosi pozostałe młode w bezpieczniejsze miejsce.
Żeby zmieniać prawo dotyczące ochrony zwierząt, trzeba najpierw zrozumieć, dlaczego ono nie działa. Czarna Owca Pana Kota i Stowarzyszenie Ekostraż przeprowadziły monitoring postępowań w sprawach o znęcanie się i posiadają informacje pozwalające na stawianie diagnozy odnośnie prawnej ochrony zwierząt w Polsce.
Zachęcamy do podpisania ich petycji.
Uprawomocnił się wyrok z dnia 29 czerwca 2016 r. (sygn. akt II K 221/16) w sprawie zagłodzenia 20 kóz. Oskarżony został uznany winnym znęcania się nad zwierzętami w ten sposób, że pozostawił je bez opieki, co skutkowało zagłodzeniem zwierząt.
Staramy się dawać psom w schronisku Kundelek najlepszą możliwą szansę na znalezienie nowego domu. Niepełnosprawny pies nie jest tak chętnie wybierany jak zdrowy, dlatego podejmujemy próbę przywrócenia sprawności w łapce Lancii, a także badamy możliwości przywrócenia funkcjonalności przedniej łapie Puszka (zwanego Wujem).
Rany na łapie Lancii się pięknie wygoiły dzięki staraniom dziewczyn ze Zdrowej Łapy. Lancia robi powolne postępy również dzięki zaopatrzeniu w specjalnego buta, który chroni wierzchnią powierzchnię jej stopy przed zranieniami o szorstkie powierzchnie.
Puszek natomiast dzisiaj (22.07.2016) zawędrował aż do Lublina (Luxvet), gdzie miał robioną tomografię, która pozwoli ustalić, jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla niego.
Oba te psy są świetnymi towarzyszami: spokojnymi, uczuciowymi. Oboje szukają osoby, która spojrzy poza drobną niepełnosprawność i da im szansę na ciepło rodzinne.
Wszystkie nasze działania możemy realizować dzięki darowiznom. Jeśli podoba ci się to, co robimy, wyślij przelew lub ustaw stałe, comiesięczne zlecenie przelewu.
Nasz numer konta: 61 1500 1100 1211 0001 9090 0000
Nie tylko na Podkarpaciu gminy próbują bezprawnie pobierać opłaty od właścicieli psów, którzy odbierają swoje zwierzęta, wyłapane w ramach zadania własnego gminy. 4 lipca 2016 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał postanowienie (III SA/Kr 760/16) w sprawie skargi właścicielki psa cane corso, którą gmina wezwała do zapłaty kwoty 1599 zł z tytułu zwrotu kosztów poniesionych prze gminę, a związanych z odłowieniem psa w dniu 1 stycznia 2016 r. i skierowaniem go do schroniska.