Podsumowanie monitoringu uchwał
z województw lubelskiego, małopolskiego
i podkarpackiego
2013-2015
Rady gmin mają obowiązek uchwalać do 31 marca coroczny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności, który zawierać będzie punkty określone w ustawie o ochronie zwierząt. Programy muszą więc obejmować:
- wskazanie (nazwa, adres) schroniska, z którym podpisana została umowa na zapewnianie opieki zwierzętom bezdomnym wyłapanym na terenie danej gminy;
- wskazanie podmiotu, który będzie prowadził odławianie zwierząt bezdomnych;
- wskazanie gabinetu weterynaryjnego, który sprawować będzie opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt (wszystkich zwierząt, nie tylko bezdomnych);
- wskazanie gospodarstwa rolnego, w którym zapewniana będzie opieka nad bezdomnymi zwierzętami gospodarskimi;
- wskazanie, w jaki sposób gmina będzie poszukiwać właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
- określenie zasad sprawowania opieki nad kotami wolnożyjącymi (w tym ich dokarmianie);
- wskazanie środków finansowych przeznaczonych na realizację poszczególnych działań (koszty realizacji zadania ponosi gmina).
Dodatkowo program może zawierać nieobowiązkowy dla mieszkańców gminy program znakowania zwierząt.
Raport o problemie bezdomnych zwierząt
Biuro Ochrony Zwierząt Fundacji dla zwierząt ARGOS, Warszawa, wrzesień 2014.
Raport podsumowuje wyniki monitoringu problemu, opartego na informacjach z gmin i schronisk za 2013 r. Szczegółowe dane publikowane są w internetowej bazie Monitor BOZ, która rejestruje działania gmin dotyczące wyłapanych bezdomnych zwierząt i zapewniania im opieki.
Raport z realizacji zadania własnego gmin z województwa podkarpackiego
w zakresie wyłapywania bezdomnych zwierząt
w roku 2011.
Stosownie do treści ustawy a dnia 21.08.1997r. o ochronie zwierząt wyłapywanie bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie im opieki należy do zadań własnych gmin. Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt chcąc posiąść wiedzę, a zarazem nadzorować efekty tej opieki zwróciło się do gmin z terenu woj. podkarpackiego o odpowiedź w zakresie wykonywania w/w zadania i wystosowało pismo z następującymi pytaniami:
1.Czy i z kim gmina w 2011r. miała podpisane stałe umo`wy albo udzielała zleceń na wyłapywanie bezdomnych zwierząt i/lub zapewnienie im opieki?
2. Jakie są zbiorcze dane o ilości zwierząt (psach/kotach) wyłapanych i/lub utrzymywanych na koszt gminy w 2011r.?
3. Jaki był w 2011r. koszt realizacji całego zadania i jaka była forma płatności za opiekę jednorazowa za umieszczenie w schronisku, ryczałtowa, opłata na bieżącej ewidencji zwierząt pod opieką, inna)?
Do chwili obecnej 14 gmin nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Znaczna część udzieliła odpowiedzi jedynie na niektóre z postawionych pytań. Część odpowiedzi na pytania była nieprecyzyjna.
Realizacja zadania własnego przez samorządy
1) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom,
2) wyłapywanie zwierząt bezdomnych i rozstrzyganie o ich losie.